Kamenný obchod verzus elektronický obchod


Využívanie internetu v súčasnej dobe čoraz viac narastá. Tým pre ľudí vznikajú nové príležitosti v rôznych oblastiach, ako je napríklad aj nakupovanie. V dnešnej dobe sa človek pri nakupovaní rozhoduje, či využije tradičnú formu nákupu (kamenný obchod) alebo novú modernú formu nákupu (internetový obchod).

Kamenný obchod je forma maloobchodného predaja. Jeho výhodou pre zákazníka je to, že tovar vidí naživo, môže ho vyskúšať a väčšinou je dostupný hneď bez akéhokoľvek čakania. Okrem toho je tam aj kontakt s predávajúcim, ktorý mu môže poskytnúť odborné poradenstvo a následný servis. Ale ak si chce zákazník kúpiť tovar v kamennom obchode, tak tam musí prísť, čiže cestuje za tovarom. Môže sa stať, že cena tovaru v kamennom obchode je vyššia ako pri internetovom nakupovaní z dôvodu skladovania.a

Internetový obchod (e-shop, online obchod)  je obchod na internete. Je to opakom klasického, kamenného obchodu. Tovar si zákazník môže vyberať priamo z pohodlia domova. Nemusí nikam chodiť, tovar cestuje za ním. Na internete je obrovské množstvo informácii, čiže nakupujúci môže o produkte získať všetky potrebné informácie. Výhodou je aj to, že ak sa zákazníkovi tovar nepáči, tak ho môže vrátiť späť, pretože to vyplýva zo zákona. Ale obchodovanie cez internet má aj svoje riziká – zákazník o sebe poskytuje informácie akými sú adresa a kontaktné údaje. Pri internetovou predaji sú pri reklamáciách väčšie ťažkosti ako pri kamennom obchode. Môžu vznikať problémy s dodacou lehotou.b

Keď sa na oba typy obchodov pozrieme z pohľadu predávajúceho, tak majiteľ internetového obchodu má nižšie náklady – menšie kapitálové investície, menšie náklady na skladovanie, taktiež nemusí toľko vkladať do reklamy, pretože ju má cez internet. Nevýhodou pre prevádzkovateľa internetového obchodu je to, že nie každý má prístup k internetu.

Majiteľ kamenného obchodu má tú výhodou, že väčšina ľudí považuje tradičnú formu nákupu za bezpečnejšiu, a práve preto ju preferujú. Ale na druhej strane jeho obchod navštevujú len zákazníci z jeho regiónu, kým pri internetovom obchode nezáleží na tom odkiaľ zákazník pochádza. Majiteľ kamenného obchodu má aj vysoké investície, vyššie skladovacie náklady a taktiež musí vkladať investície aj do reklamy.

Obidve formy nakupovania majú svoje výhody aj nevýhody a je ťažko povedať, ktorá forma je lepšia. Všetko závisí od konkrétnej situácie a od druhu produktu.

Vladislava Kovácsová, VM 2

6 thoughts on “Kamenný obchod verzus elektronický obchod

  1. Osobne preferujem e-shop, je to pohodlné a mám s tým dobré skúsenosti. Chápem však že mnoho zákazníkov chce tovar vidieť na vlastné oči a preferujú kamenný obchod, v ktorom je nakupovanie tradičnejšie.

  2. Moje skúsenosti s nakupovaním online sú zatiaľ dobré. To či preferujem radšej kamenný obchod je na zváženie. Hlavne podľa toho o aký tovar sa jedná. Výhoda online nákupu je väčšinou lepšia cena ale nevýhoda že tovar nevidíte naživo.

  3. Ja pri určitom druhu tovaru preferujem elektronické nakupovanie, pretože je to lacnejšia forma nákupu, ktorá i šetrí čas. Ale naopak, pri niektorých druhoch tovaru je pre mňa výhodnejší kamenný obchod, a to z dôvodu, že tovar si môžem vyskúšať a vidím ho ako reálne vyzerá. Vyhnem sa tak prípadnej reklamácii, čo je pri niektorých internetových obchodoch komplikovanejšie.

  4. Dobry den prajem, ja osobne uprednostnujem nakupovanie cez internet – ak niekto uz davnejsie objavil najznamejsiu stranku (ebay.com) zistil ako lahko a podstatne lacnejsie je mozny nakup cez internet a som rad, ze uz aj na SVK sa internetovy obchod konkurencnym bojovm dopracoval do spolahlych int. obchodov.

  5. Čo sa týka mojej osobnej preferencie nákupu, prikláňam sa k poslednej časti článku. Každá forma nákupu, či už tradičná alebo moderná má svoje výhody, aj nevýhody, avšak koniec koncov, výsledné rozhodnutie závisí od aktuálnej situácie a druhu produktu. Ja osobne preferujem kamenný obchod, v ktorom si môžem daný produkt pozrieť a vyskúšať. Ide prevažne o odevy a spotrebiče, pri nákupe ktorých zohráva významnú úlohu predajca, ktorý samotné rozhodnutie uľahčuje odborným poradenstvom a servisom, ako je spomenuté vyššie. Napriek tomu, že je voľba kamenného nákupu možno časovo a finančne nevýhodná, pre vyššie uvedené dôvody uprednostňujem túto formu nákupu. Nevylučujem však internetovú kúpu niektorých iných produktov po odporučení známych.

  6. Ja osobne nemam vyhradenu formu nakupu. Vyber tejto formy u mna ovplyvnuje predovsetkym miesto kde s predmetnym tovarom prijdem do styku. Pri kupe cez internet povazujem za najdolezitejsi krok overenie si predajcu. Vyhoda nakupu cez internet je pre mna hlavne ta, ze tovar pride za mnou a nie ja za nim. Na druhej strane fundovany predavac je na nezaplatenie. V dnesnej dobe, aj vdaka harmonizacii spotrebitelskeho prava EU mame vyrazne posilnene nase postavenie a preto by som sa coraz menej obaval nakupu proztrednictvom e-shopu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s