Osoba vykonávajúca prácu na základe mandátneho vzťahu, podľa Obchodného zákonníka nie je zamestnancom. Z toho vyplýva, že absentuje vznik pracovnoprávneho vzťahu a nie je možné aplikovať ustanovenia Zákonníka práce na takúto osobu.
Čo je mandátna zmluva?
Je to obchodno-právny vzťah, uzavretý zamestnávateľom – podnikateľský subjekt s druhou osobou, ktorá je tiež podnikateľom . Je definovaná §566 ods. 1 Obchodného zákonníka:
„Mandátnou zmluvou sa mandatár zaväzuje, že pre mandanta na jeho účet zariadi za odplatu určitú obchodnú záležitosť uskutočnením právnych úkonov v mene mandanta alebo uskutočnením inej činnosti a mandant sa zaväzuje zaplatiť mu za to odplatu.“
Výhody a nevýhody mandátneho vzťahu
Ak ste osobou, ktorá má vytvorený mandátny vzťah s nejakou spoločnosťou, nemôžu Vám byť poskytnuté stravné lístky alebo iný finančný príspevok na stravovanie. Ako osoba s mandátnym vzťahom nebudete zodpovedať za škodu, ktorú spôsobíte podľa Zákonníka práce a nebudete mať ani nárok na dovolenku.
Voľba mandátneho vzťahu úzko súvisí s daňovou optimalizáciou sleduje sa ňou úspora odvodových nákladov. Nie je nutné robiť úhrady do poisťovne, čo je okrem finančnej stránky náročné aj administratívne, ďalej neexistuje povinnosť zrážať preddavky na daň z príjmu. Je na mandátarovi, aby na konci roka zahrnul príjem vznikajúci pri výkone svojich záväzkov v tomto vzťahu do daňového priznania za rok získania tohto príjmu.
Zodpovednosť za škodu
Zákonník práce definuje princípy náhrady škody spôsobenej zamestnancom a to je výška náhrady škody v maximálnej výške štyroch priemerných mesačných platov. Čo je pre zamestnávateľa neporovnateľná nevýhoda oproti mandátnemu vzťahu, kedy náhrada škody nie je obmedzená.
Kto vlastne môže dávať pokyny mandátarovi a komu môže dávať pokyny mandátar?
Na základe pracovnej zmluvy je zamestnanec povinný riadiť sa Zákonníkom práce a v ňom definovanými pravidlami a povinnosťami. V porovnaní s tým nie je mandátar povinný riadiť sa Zákonníkom práce, pretože nie je zamestnanec. Je teda na mieste, aby sa pri vytváraní zmluvy dohodlo, kto bude oprávnený v mene mandanta dávať mandátarovi pokyny.
Ak dôjde k nesplneniu záväzkov zo strany mandátara, to znamená, že nebude plniť pokyny bude za to stíhaný v rámci zmluvy a mandant môže vypovedať mandátnu zmluvu.
Mandátna zmluva má svoje pre a proti. Na jednej strane je výhodná pretože zamestnávateľovi/mandantovi uľahčuje administráciu a zvyšuje úspory, na druhej strane je pre mandátara istým rizikom, keďže nie je chránený Zákonníkom práce, na rozdiel od zamestnanca jeho zodpovednosť za škodu nie je obmedzená a absentujú aj ďalšie vymoženosti zamestnancov ako napríklad stravné lístky…
Je teda na firmách aké formy zamestnávania zvolí a samozrejme na ochote druhej strany sa takou zmluvou zaviazať.
Jakub Zvalo, EMP 16