Založenie a vznik podniku – ako na to?


Podnik od založenia až po zánik prechádza viacerými fázami. Nazývame to životným cyklom podniku, ktorým prechádza každý založený podnik. Odrážajú sa v ňom rôzne aspekty ako napr. výrobné, technické, ekonomické… a pozostáva z nasledovných fáz:

  1.       založenie a vznik podniku
  2.       rast podniku
  3.       stabilizácia podniku
  4.       kríza podniku
  5.       úpadok, zrušenie a zánik podniku

                                                      

Proces zakladania podniku je zložitý rozhodovací proces, kde sa overuje idea budúceho podnikateľa. Ideu overujeme na základe analýzy budúceho trhu, na ktorom bude podnik pôsobiť. Analýzou zistíme informácie o type výrobkoch, ktoré chceme vyrábať, informácie o budúcich zákazníkoch ako aj o konkurencií na trhu. Následne sa skúma aj osobnosť zakladateľa a jeho odbornosť a podľa tejto analýzy sa aj vyberie právna forma podniku. Rozanalyzujú sa finančné zdroje, ktoré má podnikateľ k dispozícií a určí sa potreba dodatočného kapitálu do podnikania. Taktiež sa skúmajú aj úverové podmienky a ich dostupnosť v bankách. Následne po hore uvedených analýzach sa vypracuje podnikateľský zámer.

 Business plán alebo tiež podnikateľský zámer predstavuje základ pri založení podniku a pre prípravu a postupnú realizáciu rozhodnutí, cieľov, predpokladov a vhodných spôsobov realizácie podnikateľskej aktivity. Zdôvodňuje potrebu založenia podniku a vyjadruje aj základné rozvojové smery, očakávané dôsledky pre podnik a jeho okolie a zachytáva základné rozvojové trendy a dynamiku podnikania. Ďalej nám podnikateľský plán slúži ako aj podklad pre získanie úveru, kapitálovej účasti, získanie dotácií alebo vytvorenie imidžu u zákazníkov. Podnikateľský zámer má svoju formálnu úpravu a obsah, ktorý závisí od toho na aký zámer sa podnik zakladá – od toho závisí aj jeho štruktúra. Vo všeobecnosti však platí, že by mal byť stručný, presvedčivý a s primeranou formálnou úpravou.

 Vymenujem zopár položiek, ktoré musí obsahovať:

– význam zámeru – t. z. na aký účel sa podnik zakladá, základná koncepcia činností…,

– stanovenie podnikateľských cieľov,

– rozbor trhu

– rozbor podmienok pre zabezpečenie výroby výrobku alebo poskytovanie služieb.

– marketingové rozbory

– organizačné a personálne zabezpečenie

– finančno-ekonomické zabezpečenie

– právne zabezpečenie a vlastnícke vzťahy

– výsledné súhrnné odporučenia

 

Zakladateľský rozpočet je finančné zabezpečenie podnikateľského zámeru a stanovuje potrebný kapitál pre novozakladaný podnik. Skladá sa z: rozpočtu nákladov a výnosov a z rozpočtu kapitálu pre financovanie neobežného a obežného majetku podniku.

Zmluva, ktorou zakladáme podnik sa líši vzhľadom na jeho právnu formu, ktorú sme si vybrali. Pokiaľ sme sa rozhodli pre verejnú obchodnú spoločnosť alebo spoločnosť s ručením obmedzeným podnik zakladáme spoločenskou zmluvou. Ak sme spoločnosť s ručením obmedzeným a má jedného spoločníka – podnik zakladáme zakladateľskou listinou. Zakladateľskou zmluvou zakladáme podnik ak sme sa rozhodli pre akciovú spoločnosť.

Podnik vzniká dňom, ku ktorému bola spoločnosť zapísaná do obchodného registra – ak je to právnická osoba. Pokiaľ sme fyzická osoba tak podnik vzniká dňom ohlásenia živnosti alebo dňom doručenia koncesnej listiny.

Po splnení týchto potrebných náležitostí sa stáva podnik podnikom a môže začať vykonávať svoju činnosť, očakávať rast podniku a veriť v jeho prosperitu.  

 

Žaneta Živčicová, EMP 16

5 thoughts on “Založenie a vznik podniku – ako na to?

  1. V clanku je pekne rozpisane, co by mal podnikatel zvazit pret tym ako vbehne do podnikania. Kvalitny business plan je velmi dolezity. Urcite by si mal podnikatel poriadne premysliet co od toho vsetkeho ocakava.

  2. Pre tých, ktorí nevedia ako založiť podnik a vlastne všetko ako prebieha pri zakladaní, je to veľmi dobre spracovaný článok…niektoré veci neboli ani mne známe, takže som rád, že viem viac..

  3. Proces založenia podniku je z môjho pohľadu dosť náročný a možno aj zdĺhavý. Najviac ma však zaujala časť o podnikateľskom zámere. Podnikateľ musí mať všetko podrobne popísané a premyslené – nevedela som, že je to musí byť až také podrobné.

  4. Zaujímavé! Osobne si myslím, že pri písaní podnikateľského plánu môže nastať aj veľa komplikácií. Celkovo k vytvoreniu živnosti pomáhajú pracovníci úradu práce, tí nám tiež pomôžu pri písaní podnikateľského plánu. Rozhodne každá banka bude mať vždy nejaké výhrady, a preto čím viac si dáme na tom záležať, tým je väčšia pravdepodobnosť k získaniu úverov, dotácií a podobne.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s