Náklady na vedenie účtovníctva v podniku


Podnikateľom sa často zdá cena fakturovaná za vedenie účtovníctva privysoká. Účtovníkom sa zdá zasa táto cena príliš nízka. Pokúsme sa pozrieť na vec z pohľadu oboch strán. Pravdu majú totiž obe strany. Často krát, najmú pri malých podnikoch, predstavujú účtovníci (či už ako zamestnanci podniku alebo outsourcovaná služba) veľký náklad, ktorý prináša „nulovú hodnotu“. S časti to je pravda a s časti nie. Štát zákonom prikazuje podnikom aby viedli účtovnú agendu, sledovali daňové zákony či iné predpisy. Toto je záujem predovšetkým štátu, pričom je mu jedno koľko to bude podnik stáť a či na to firma vôbec má. V každom podniku je nevyhnutné viesť rôzne evidencie, minimálne účtovnú, požiarnu, BOZP, ochranu osobných údajov. To teda stojí určité náklady – minimálne účtovníka, prípadne softvér, ktorým dané evidencie môže podnik vykonávať. Často sa teda objavuje názor že táto služba neprispieva podnikateľovi k jeho biznisu, nepomáha mu v ňom, nezlepšuje produkt ani nezvyšuje zisky.

Je však pravdou, že jednou z hlavných úloh účtovníkov nie je len papierovanie pre štát ale aj poskytovanie relevantných prehľadov a výkazov, ktoré tvoria významnú informačnú základňu pri rozhodovaní, riadení či investovaní. To však platí predovšetkým vo veľkých firmách. Malí živnostníci či mikrofirmy, si svoje základné výkazy dokážu spočítať za pár minút a to aj bez papierov. Berú teda účtovnícke služby ako nutné zlo, ktorým ich štát zaťažil. Je to pochopiteľné, že to tak berú. Na druhej strane treba pochopiť aj štát, že nemôže nechať chod týchto jednotiek úplne bez dohľadu a vykazovania. Pravda je asi niekde uprostred. Je pravda, že prehnaná byrokracia škodí. Nechať ich však úplne bez dohľadu tiež nie je riešenie.

Ďalší pohľad je pohľad samotných účtovníkov. Ich profesia je náročná, zodpovedná a veľmi prácna. Nie je to iba „ťukanie do počítača“ ako si to mnohí laici predstavujú. Ich práca predstavuje komplexnú aj ručnú prácu. Na začiatku dostane účtovník od podnikateľa balík dokladov a má ich viac menej roztriediť a každý preštudovať z viacerých hľadísk ako napr. účtovníctvo, DPH…Potom treba tieto doklady nahrať do systému aby boli dodržané všetky zákonné pravidlá a postupy. Ak nastane problém, niečo nesedí, treba kontaktovať podnikateľa a často krát aj dodávateľa. Prácu nemôže účtovník vykonávať jednorázovo, to znamená že k danému mesiacu sa musí neustále vracať. Minimálne na konci roka pri účtovnej závierke. Okrem toho ide o zodpovednú prácu najmú pokiaľ ide o pokuty za chyby vo vedení účtovníctva zistených pri daňovej kontrole. V praxi sa toto riziko eliminuje komerčným poistením, čo je zasa náklad. Sú situácie keď doklad nestačí a účtovníci sa musia neustále pýtať, zisťovať, overovať. Strany s ktorými komunikuje sú rôzne: úrady, dodávatelia, odberatelia, zamestnanci… to všetko stojí čas a energiu a teda v konečnom dôsledku peniaze. Jedno z nemenej dôležitých funkcií účtovníka/ekonóma v podniku je aj poradenská úloha. Ako sa má vyfaktúrovať to či ono, čo sa dá odpísať do nákladov… know how však nie je zadarmo. Neustále školenia a zmeny. To je súčasť života a práce účtovníka. Nikto nedokáže na 100% ovládať všetky pravidlá a zákony, je teda potrebné sa stále zdokonaľovať a to niečo stojí.

Záver je teda taký že chápem všetky zainteresované strany. Aj štát, aj účtovníkov aj podnikateľov. Každý má kus svojej pravdy. Je však dôležité udržať misku váh aspoň v rovnováhe aby nehrala niektorá strana druhé husle.

Vladimír Vašš EMP 14

4 thoughts on “Náklady na vedenie účtovníctva v podniku

  1. Velmi pekny clanok, vystizne zhrnuta narocnost uctovnickej prace, ktora si naozaj vyzaduje vela casu a nervov. Na druhej strane je tiez pravda ze je to naklad, ktory viac malym podnikom uskodi nez pomoze.

  2. Bola snaha sa na vec pozriet z viacerych stran. Je pravda ze dohodu je velmi tazke dosiahnut ale treba sa o to aspon skusit.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s