Video marketing: Komunikačný kanál budúcnosti


Či už šikovný jednotlivec, malá firma alebo spoločnosť so stovkami zamestnancov, video marketing je oblasť, ktorá by nemala chýbať v žiadnej marketingovej stratégii. Stále viac užívateľov dáva prednosť obsahu vo forme videa a dokonca považujú stránky s video príspevkami za hodnotnejšie ako ostatné. Ako teda video využiť pre účely marketingu?

Komunikácia prostredníctvom videa je veľmi efektívny spôsob, ako osloviť potenciálnych zákazníkov a podporiť prezentáciu produktov a služieb. Využitie videa na internete prináša početné výhody a predstavuje skvelé riešenie so širokým dopadom na návštevníkov. Kombinuje výhody klasickej televíznej reklamy s najdôležitejšou charakteristikou internetu – s interaktivitou.

Pri vyhľadávaní informácií ich čoraz viac užívateľov hľadá vo forme videa než v klasickej textovej forme a začína svoje hľadanie na niektorom z video serverov – napríklad YouTube. Je jednoduchšie a názornejšie jedenkrát vidieť a počuť, než desaťkrát čítať. Okrem toho si môžu užívatelia pozrieť názory iných užívateľov vo forme komentárov, pridať svoj, alebo sa pripojiť k diskusii, ktorá sa k videu vedie.

Ak by sme mali definovať koncept online video marketingu, bola by to forma marketingovej stratégie používaná na komerčný účel so zámerom propagácie firmy, značky, tovarov alebo služieb s využitím krátkych, pútavých a informačne bohatých videí. Videá pritom majú podnietiť záujem perspektívnych zákazníkov o propagované produkty či služby a viesť ich k objednávke.

Výhody video marketingu

Hlavnou výhodou video marketingu voči tradičnému prístupu prostredníctvom textu je, že video sa dokáže dostať k podstate veci rýchlejšie a zrozumiteľnejšie ako text a zároveň šetrí drahocenný čas potenciálnych zákazníkov. Namiesto toho, aby museli užívatelia prechádzať stránky plné textu snažiac sa vypátrať posolstvo či hlavnú informáciu, ktorá sa im snaží podať, môže sa táto informácia podať v oveľa kratšom čase a oveľa atraktívnejším spôsobom – ako video.

Okrem už spomínaných výhod, ako sú jednoduchosť a pútavosť, môžeme upriamiť pozornosť na niektoré z hlavných výhod video marketingu, ako napríklad:

 • Nízke náklady na výrobu informačného videa
 • Jednoduchá šíriteľnosť zdieľaním na internete
 • Schopnosť efektívne a pútavo informovať
 • Podpora PR a komunikácie so zákazníkmi
 • Príťažlivosť prostredníctvom verbálnej a audiovizuálnej komunikácie
 • Podpora vášho imidžu ako modernej firmy idúcej s dobou
 • Zvýšená úspešnosť vo výsledkoch vyhľadávania

 

Nevýhody video marketingu

Pokiaľ sa zakladá na efektnej, profesionálne spracovanej produkcii, treba rátať s vysokými nákladmi. Pre účely video marketingu však nie je potrebná drahá produkcia, stačí kvalitná digitálna kamera a svetlo. Inštruktážne či informačné videá nemusia vyzerať ako holywoodsky širokouhlý film. Na upútanie pozornosti a k presvedčivosti stačí príjemný mužský či ženský hlas a informácie s pridanou hodnotou pre užívateľa.

Aj video marketing, podobne ako ostatné formy marketingu, má však svoje úskalia. Hlavné nedostatky sú:

 • Problém so znehodnotením značky pri šírení videa užívateľmi (spam a podobne)
 • Problém s veľkosťou videa a rýchlosťou pripojenia užívateľov (pomalá rýchlosť načítania a prehrávania videa)

Obrázok

Najvhodnejšia taktika spočíva v priebežnom vytváraní zaujímavých videí, v ktorých sa viac informuje a len občas predáva. Takéto videá sa môžu umiestiť jednak na vlastné stránky, povedzme ako doplnok článku, ktorý sa ide uverejniť, a zároveň sa môže uverejniť na niektorom z video serverov. Dokonalé riešenie je pritom vytvorenie vlastného firemného kanálu na video serveri, odkiaľ je potom možné na tieto videá linkovať z vlastných stránok. Zároveň na ne môže linkovať a uverejniť ich na svojich či cudzích stránkach ktokoľvek, koho oslovia a považuje ich za zaujímavý zdroj informácií.

Obrázok

Takže prečo teda využiť video marketing?

Videá tvorené za účelom podpory marketingu firmy, značky, produktov a služieb dokážu osloviť záujemcov o ponuku oveľa efektívnejšie ako televízna reklama. S vedomím, že stále viac ľudí sa obracia na internet pri hľadaní potrebných informácií, videá servírované rýchlo a za horúca veľmi účinne ukoja hlad užívateľov po nových a užitočných informáciách. Treba im dať možnosť nájsť tieto informácie vo videách a získať tak nových, perspektívnych zákazníkov.

Poznámka:

Príspevok bol spracovaný ako výstup z projektu Ekonomickej univerzity v Bratislave pre mladých učiteľov, vedeckých pracovníkov a doktorandov v dennej forme štúdia, s názvom „Výskum kognitívno-behaviorálnych determinantov responzívnych modelov správania spotrebiteľov na digitálnych trhoch EÚ“, vedeným pod číslom I-16-101-00, realizovaným na Katedre podnikovohospodárskej FPM EUBA, pod vedením Ing. Petra Štetku, PhD. – podiel projektu na výstupe je 50%; ako aj výstup z projektu VEGA č. 1/0546/15, s názvom „Hodnotenie výkonnosti moderných marketingových prístupov a ich dosah na výkonnosť podniku“, realizovaného na Katedre podnikovohospodárskej FPM EUBA, pod vedením Ing. Kataríny Grančičovej, PhD. – podiel projektu na výstupe je 50%.

Autor:

Ing. Róbert Šlosár | Pôsobí na Katedre podnikovohospodárskej Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave. Adresa: Dolnozemská cesta 1/B, 852 35 Bratislava. Kontakt: robert.slosar@euba.sk

Platforma:

Webová stránka Marketing Lounge funguje na platforme WordPress od WordPress Foundation

 

7 thoughts on “Video marketing: Komunikačný kanál budúcnosti

 1. Zaujímavý článok. Video marketing je v sucasnosti urcite jedným z najzaujimavejsich nastrojov marketingovej komunikacie podniku.

 2. pre firmy celkom vyhodny nastroj marketingovej komunikacie… avsak urcite treba dbat aj na to, aby zakaznika prilis neobtazoval a nasledne neodradil od konecneho konania

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s