Bitcoin


Bitcoin je internetová peňažná mena, ktorou môžeme platiť medzi dvoma počítačovými sieťami. Bitcoin je navrhnutý tak, aby vláda ani nikto iný nemohol menu ovplyvňovať, falšovať alebo spôsobovať infláciu. Je to deflačná mena a v sieti prebiehajú platby za minimálne alebo žiadne náklady, pričom celkové množstvo peňazí v obehu je dopredu známe a jeho uvoľňovanie do obehu je dané matematickými zákonmi.

V praxi keby sme chceli čo najrýchlejšie previesť peniaze napríklad do Južnej Ameriky, tak máme na výber buď klasickyý bankový prevod, kde musíme ísť do banky a vypísať tlačivo, zaplatiť poplatok, ktorý sa môže pohybovať okolo 20 Eur keď nie viacej a čakať niekoľko dní dokým platba príde na konkrétny účet.

Druhým spôsobom ako previesť peniaze je použiť Western Union, ktorá má na Slovensku pobočky na každej pošte. Postup je skoro rovnaký ako pri prvej variante, avšak platba príde do pár minút. Veľkou nevýhodou tohto prevádzania peňazí sú vysoké poplatky- môžu byť až 10% z prevádzanej sumy a kurz je nevýhodný.

Najlepšim variantom je poslať peniaze pomocou QR kódu, ktorý mi pošle príjemca platby na email a tento QR kód obsahuje adresu jeho bitcoinovej peňaženky. Nemusím vypisovať žiadne tlačivá, nemusím ísť do kamennej pobočky banky alebo pošty proste žiadne obmedzenia všetko môžem robiť z ruky. Ja si vytlačím jeho QR kód na papier a spolu s peniazmi pôjdem do najbližšieho bitcoinového bankomatu. V Bratislave sa taký jeden nachádza v pasáži medzi Laurinskou a Gorkého ulicou v centre mesta. Kúpim  v ňom bitcoiny, čo trvá asi 15 sekúnd a za ďalších 15 sekúnd prídu bitcoiny príjemcovi v južnej amerike na jeho bitcoinovú peňaženku. Potom už len stačí dotyčnému v južnej amerike sa ozvať niekomu na bitcoinovom trhu napríklad na Local Bitcoins a on od neho kúpi bitcoiny a pošle peniaze na jeho účet.

Bitcoinami sa tak isto dá platiť v reštauráciach, kde stači iba oskenovať QR kód so svojim mobilom a následne stlačiť OK a platba by mala prejsť.

Poznámka:

Príspevok bol spracovaný ako výstup z projektu Ekonomickej univerzity v Bratislave pre mladých učiteľov, vedeckých pracovníkov a doktorandov v dennej forme štúdia, s názvom „Výskum kognitívno-behaviorálnych determinantov responzívnych modelov správania spotrebiteľov na digitálnych trhoch EÚ“, vedeným pod číslom I-16-101-00, realizovaným na Katedre podnikovohospodárskej FPM EUBA, pod vedením Ing. Petra Štetku, PhD. – podiel projektu na výstupe je 50%; ako aj výstup z projektu VEGA č. 1/0546/15, s názvom „Hodnotenie výkonnosti moderných marketingových prístupov a ich dosah na výkonnosť podniku“, realizovaného na Katedre podnikovohospodárskej FPM EUBA, pod vedením Ing. Kataríny Grančičovej, PhD. – podiel projektu na výstupe je 50%.

Autor:

Ing. Róbert Šlosár | Pôsobí na Katedre podnikovohospodárskej Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave. Adresa: Dolnozemská cesta 1/B, 852 35 Bratislava. Kontakt: robert.slosar@euba.sk

Platforma:

Webová stránka Marketing Lounge funguje na platforme WordPress od WordPress Foundation

3 thoughts on “Bitcoin

  1. S bitcoinami som sa ešte nestretol, a osobne nie som veľkým fanúšikom tejto imaginárnej meny.
    K tomu, že je navrhnutý tak, aby ho nikto nemohol ovládať, regulovať a falšovať. Už boli zaznamenané pokusy o útok na bitcoin menu. Podľa médií neúspešný, aj keď pravda môže byť iná. No ako sa hovorí: “Keď sa chce, všetko sa dá.” A ak bude nejaký šikovný hacker veľmi chcieť, nabúra sa sem. A ak bude naozaj veľmi chcieť, podarí sa mu aj získať prístup k bankovým účtom. V dnešnej dobe už nič nie je nemožné a nič nie je úplne bezpečné.

  2. Ja osobne som sa taktiež s touto menou ešte nestretla a ani v budúcnosti neplánujem, keďže veľmi neverím tomu, že systém je úplne chránený, nedá sa ovládať a nie je možné ho nabúrať.

  3. Ešte som sa osobne s menou bitcoin nestretla, hoci som už o nej niečo počula. Na Slovensku to ešte nie je veľmi rozšírené ako v iných krajinách, tak neviem či by som si trúfla vyskúšať platbu bitcoin-om, nakoľko ani neviem či je to dobre zabezpečené.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s